خانه / معرفی مه ولات

معرفی مه ولات

مه ولات در یک نگاه
موقعیت جغرافیایی:
شهرستان مه ولات در حاشیه کویرو در ۵۸ درجه و ۲۵ دقیقه تا ۵۹ درجه و ۵ دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبداء و ۳۴ درجه و ۴۰ شمالی از خط استوا و در شرق کشور جمهوری اسلامی ایران و نسبتاً در مرکز استان خراسان رضوی واقع شده
این شهرستان از شمال به تربت حیدریه، از جنوب به گناباد، از شرق به رشتخوار و از غرب نیز به کاشمر هم مرز بوده و به عنوان چهار راه ارتباط شهرستانهای جنوب به شمال و مرکز کشور مطرح است.
کشاورزی و منابع آبی مه ولات:
مردم هوشیار و سخت کوش این خطه نیز با تلاش و سعی خود از قطره قطره نزولات آسمانی و آبهای زیر زمینی استفاده بهینه نموده و نتیجه تلاش خود را در تبدیل هزاران هکتار اراضی کویر نمک به صورت گلستانی آباد از مزارع سرسبز و باغات حاصلخیز می توان دید.
منبع تامین آب کشاورزی شهرستان چاههای عمیق و نیمه عمیق و قنوات بوده که تولید هزاران تن محصولات کشاورزی اعم از باغی و زراعی ثمره تلاش بیش از پنجاه هزار نفر مردم این منطقه است که نام این شهرستان را چون نگینی بر تارک کشاورزی خراسان رضوی نشانده است. گرچه که خشکسالیها و کم آبی های سالهای اخیر خساراتی نیز بر این خطه زرخیز وارد نموده است.
آب و هوای حاکم بر شهرستان مه ولات با توجه به وضعیت توپوگرافی و پستی و بلندی های موجود در شمال و جنوب متفاوت می باشد.
شمال آن کوهستانی دارای آب و هوای نیمه خشک و قسمت مرکزی و جنوبی شهرستان دارای آب و هوای خشک و کویری است حداکثر مطلق درجه حرارت ۴۰ و حداقل آن ۱۲ درجه سانتی گراد می باشد میزان بارندگی نیز دراین شهرستان بسته به موقعیت شمال و جنوب متغیر است متوسط سالانه نزولات جوی در محدوده شمالی شهرستان ۲۷۰ و در قسمت مرکز جنوبی ۱۷۱ میلمتر می باشد.
لازم به ذکر است که بارندگی در قسمت جنوبی و مرکزی بیشترین وسعت را دارد به علت نزدیکی به کویر در تمام سالها یکسان نیست و در سالهای اخیر میزان بارندگی به مراتب پایین تر بوده است. جریان سیبری در زمستان باعث کاهش شدید دما شده و این جریان خشک با خود رطوبتی ندارد ولی جریانهای غربی در ریزش باران منطقه ای نقش موثری دانسته و سبب ریزش بارانهای زمستانی می گردد.
بهره برداری از آبهای زیر زمینی بیشتر در شهرستان از طریق چاههای عمیق و نیمه عمیق بوده و آب شرب شهرستان نیز از طریق منابه زیر زمینی تامین می گردد.
جمعیت شهرستان
شهرستان مه ولات بر اساس سرشماری زیست محیطی سال ۱۳۸۶ شبکه بهداشت ودرمان مه ولات دارای ۱۲۷۵۶ خانوار و تعداد جمعیت ۴۹۱۴۸ نفر بوده که در نقاط مختلف شهرستان پراکنده اند.
تقیسمات کشوری شهرستان مه ولات
شهرستان مه ولات به مرکزیت شهر فیض آباد دارای ۲ بخش و ۴ دهستان می باشد بخش مرکزی شامل دهستان مه ولات جنوبی به مرکزیت مهنه و دهستان حومه به مرکزیت عبدل آباد و بخش شادمهر نیز شامل دهستان مه ولات شمالی به مرکزیت دوغ آباد و دهستان ازغند به مرکزیت شادمهر بوده و تنها نقطه شهری این شهرستان شهر فیض آباد است.
ویزگیهای اقتصادی
توانمندی های شهرستان مه ولات در بخش کشاورزی و دامداری از اهیت ویژه ای برخوردار است به صورتیکه با ۴۲۵۵۸ هکتار اراضی زیر کشت محصولات باغی و زراعی یکی از قطبهای کشاورزی استان و کشور می باشد و این شهرستان با ۵۲۵۰ هکتار باغات پسته بارور و تولید ۸۹۹۵ تن پسته خشک و ۴۲% پسته استان و ۱۶۹۵ هکتار باغات انار وتولید ۲۸۰۳۵ تن انار و ۳۲% انار استان مقام نخست تولید این دو محصول در استان را داراست مه ولات همچنین با دارابودن۴۵۰۰ هکتار اراضی زیر کشت پنبه ۹%پنبه استان را به خود احتصاص داده است. در دیگر محصولات از جمله جو- گندم- زعفران و نیز این شهرستان دارای عنوان و جایگاه ویژه ای است.
یادآور می شود در پی ارتقاء شهرستان مه ولات از نظر تقسیمات کشوری از بخش به شهرستان در سال ۸۴ گامهایی در جهت صنعتی شدن نیز برداشته شده که انشاء ا… بزودی نتایج آن هویدا خواهد شد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا