خانه / محمد نعمتی

محمد نعمتی

…دستان طلایی هنرمند عبدل آبادی معجزه میکند…

دستانی که ۱۷۰ گره را در یک سانتیمتر مربع در بافت یک تابلو فرش به هم میزند . دستانی طلایی است  چرا که در عمل واز لحاظ فنی خارق العاده است . بافت تابلو هایش بصورت رد شمارصد رج  وظرافت بافت آن همانند بافت پارچه های ابریشمی است این شهروند عبدل آبادی استاد محمد نعمتی فرزند هادی متولد ۱۳۲۸درعبدل آباد  مه ولات چشم به جهان گشود ،ایشان از سن ۸سالگی به کار بافت قالی مشغول بوده. و به بافت فرش های معمولی اشتغال داشت ،در سن ۲۰سالگی بعد از دیدن تابلو چهره ابو علی سینا در مشهد به این هنر روی آورده و بدون هیچ  گونه استاد و مربی به بافت تابلو فرش ادامه داد  اولین اثر استاد تمثال مبارک حضرت امام خمینی(ره) می باشند وی اکنون ۵۵ساله است مشغول به کار بافت تابلو فرش های نفیس است او میگوید:همه اعضای خانواده ام یعنی ۴پسرو ۶دخترم همگی به بافت تابلو فرش اشتغال دارند و زمانی که سفارشات تابلو زیاد است با اعضای خانواده این کار را انجام می دهم.

این هنرمند خوش ذوق و خلاق در مورد وسایل و مصالح اولیه کارش چنین میگوید؛وسایل اولیه و مورد نیاز،ابریشم و کرک و رنگهای طبیعی می باشند که توسط خود من از گیاهان مختلفی چون پوست انار،گردو،زعفران؛کاه،روناس،زریر،حنا،وبرگ انگور تهیه میکنم. محمد نعمتی که حاصل هنر و دسترنج او را واسطه ها میبرند می افزاید ،تاکنون ۱۲۰ تابلو فرش بافته ام فروش این تابلو فرشها بصورت سفارشی است که از کشور های مختلفی همچون آمریکا،آلمان،و کشورهای حوزه خلیج فارس از طریق واسطه ها انجام میگیرد و سود اصلی را هم متاسفانه واسطه ها میبرند.

محمد نعمتی در ادامه می افزاید:من بافت تابلو فرش هایم  بصورت رد شمار صد رج میباشد ،به عبارتی دیگر در تابلو هایم در هر یک سانتی متر مربع ۱۷۰ گره میخورد و این در حالی است که بطور معمول در هر ۷ سانت ۵۰ تا ۴۰گره میباشد که این نوع بافت در کشورم کم نظیر است .

وی که رنگرزی و طراحی و بافندگی تابلو فرش ها را به تنهایی انجام میدهد از شگفتی های کار ایشان این است که در بافت از نقشه استفاده نمیکند بلکه موضوع مورد نظر را در مقابل خود قرار میدهد و از روی آن به خلق اثر میپردازند که کوچکترین تفاوتی با شاخص که از روی آن الهام گرفته میشود ندارد  از معروفترین تابلو فرش ها ی که بافته ام عبارتند از :

تابلو شام آخر ،بازار گیلان ،پادشاه عربستان ،تابلو فرش ضامن آهوی استاد فرشچیان ،تابلو گرفتن حضرت موسی از آب نیل

و از چهره های معروفی که بصورت تابلو فرش بافته ام

چهره رئیس فدراسیون کشتی انگلستان

چهره امیر کویت

چهره پروفسور صادقی(فوق تخصص قلب در کشور سوئیس)

دکتر ماندگار به سفارش دکتر نوریان

طرح بازارچه که ۳۶ چهره درآن نهفته شده است

طرح چرنده ها و پرنده ها و درنده ها که صد درصد ابریشمی است که در ابعاد ۸۰*۱۲۰ با رج شمار ۱۲۰ که در این طرح ۰۰۰/۱۶۰/۲ گره بکار رفته و وزن آن بعد از پرداخت ۸۰۰ گرم میباشد و صدها چهره معروف کشورهایی مثل آلمان ،انگلیس ،ترکیه ،عربستان ،کویت ،سوئیس از آثار مهم ایشان میباشد.

آنچه باعث گمنامی بیشتر این هنرمند چیره دست شده است این است که واسطه ها برای سفارش خارجی اجازه درج نام و نشان و هیچ نوشتاری را در حاشیه فرش به وی نمیدهند از مهمترین مشکلات این هنرمند کمبود امکانات ،ارائه ندادن تسهلات مناسب توسط بانک ها و موسسات ،کمبود سرمایه جهت گسترش این هنر و وجود واسطه ها میباشند به گفته خود ایشان ،میتوانند با حمایت مسولین فرش و تسهیلات لازم اشتغالزایی برای ۲۰۰ نفر شغل فراهم آورد و میتواند فرش مه ولات و ایران را به معروفیت جهانی برسانند   این هنرمند میافزاید دعوت نامه های زیادی از داخل و خصوصا خارج از کشور از نمایشگاه های معتبر فرش دارم که باز هم به همان دلیل کمبود سرمایه کاری برای ارائه به انجا ندارم زیرا اکثر کارهای من سفارشی هستند.

وی افزود اگر دولت از این هنر حمایت کند میتوانم چند تا از بهترین نقاشی های نفیس دنیا را تبدیل به تابلو فرش کنم و با حضور در نمایشگاه بین المللی داخل و خارج این هنر ارزشمند را به دنیا عرضه کنم.

امیدواریم تا شرایطی فراهم آید تا این هنر اصیل و ایران ،حفظ شود و در اختیار نسل جوان و علاقمند قرار گیرد در پایان سلامتی این استاد عزیز را از درگاه متعال خواهانیم.

سایت رسمی عبدل آباد مه ولات

سایت رسمی عبدل آباد مه ولات

سایت رسمی عبدل آباد مه ولات

سایت رسمی عبدل آباد مه ولات

سایت رسمی عبدل آباد مه ولات

سایت رسمی عبدل آباد مه ولات

یک نظر

  1. سلام خسته نباشی واقعا پنجه طلا هستی دمت گرم ایول دارید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا